Vajinal duş

Vajinal duş, kadın cinsel organının içini su veya diğer sıvı karışımları ile şırınga kullanarak yıkama ve temizleme eylemidir.

“Vajinal duş” ile “vajinal yıkama”nın farkı.

Vajinal Yıkama, Banyo veya duş sırasında cinsel organın dışını  ılık suyla yıkamak ve  durulamaktır.

Vajinal Duş, Cinsel organın ticari ve ev yapımı şırıngalar yardımı ile cinsel organa su fışkırtılarak yapılır.

Vajinal duşun tehlikeleri

Kadınlar, hoş olmayan kokulardan, adet kanından kurtulmak, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmak ve gebelikleri önlemek için vajinal duş uygular, fakat, vajinal duş bunların hiçbiri için etkili değildir. Aksine,

  • bakteriyel vajinoz,
  • artmış HIV riski,
  • klamidya,
  • pelvik inflamatuar hastalık,
  • erken doğum,
  • düşük doğum ağırlıklı bebekler,
  • düşük doğurganlık,
  • ektopik gebelik gibi birçok riskle ilişkilidir
    (Cotrell, 2003).

Ne yazık ki, vajinal duş, ABD gibi gelişmiş ülkelerde bile, kadınlar arasında hala yaygın bir uygulamadır ve 15-44 yaşlarındaki dört kadından neredeyse biri (Office of woman’s health) vajinal bir enfeksiyon durumunda, vajinal duş, enfeksiyona neden olan bakterileri rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklara itebilir (Office of woman’s health).

Cinsel saldırı, korunmasız seks veya prezervatif yırtılması durumunda Vajinal duş.

Korunmasız sexte vajinal duş, enfeksiyonlardan koruyan bakterileri yok ettiği için CYBE (HIV dahil) alma riskini artırır ve  hamileliği önlemez. her iki durumda da mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmeniz önerilir.
Cinsel saldırı durumunda vajinal duş, CYBE (HIV gibi) riskini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda önemli kanıtları da ortadan kaldırır. bu durumda cinsel saldırıya uğrayan kadınlar en kısa zamanda en yakın hastaneye gitmelidir (Women’s health).

Prezervatif yırtılması durumunda vajinal duş,Hamileliği durdurmaz bu durumda uygun bir doğum kontrol yöntemi için doktora gidilmelidir.

Peki Vajinal duş neden korumaz?

Sağlıklı bir Vajina için 3.8 ila 4.2’lik bir pH gerekir. Lactobacillus, laktik asit (Schwenke) üreterek pH’ı düşük tutan önemli bir bakteridir. Bu bakteriler enfeksiyonlara karşı ilk savunma hattıdır (Andrist, 2001) çünkü düşük pH, birçok patojenik organizma için kaçınılmaz bir ortam sağlar (Schwebke, tarih yok). Lactobacilli ayrıca, patojenik bakterilerin vajinanın duvarlarına yapışmasını engelleyen ve bağışıklık sistemini daha fazla mukus uygulamalarına teşvik eden koruyucu bir film görevi gören epitel hücrelerine de yapışır. (Schwebke JR)
Vajinal duş geçici olarak pH’ı değiştirir ve enfeksiyonlara karşı koruyucu olarak hareket eden laktobasillus gibi normal bakterileri yok eder. (Ross, 2015), (Office on Women Health).

Sonuç

Kadınlar iç çamaşırlardaki koku ve kurumuş sarı leke ne kadar rahatsız edici olursa olsun,  vajinanın hassas bir şekilde dengelenmiş bir ekosistem olduğunu ve vajinal akıntının vajina için yararlı olduğunu bilmelidirler (Family planning, n.d). Vajinal duş,  anında taze ve temiz bir his verebilir; bununla birlikte, kadınların bir klinisyene (Andrist, 2001) danışmadan vajinal duş yapmaları tavsiye edilmez.
Pamuklu iç çamaşırı giymek, dar kıyafetlerden kaçınmak, idrara çıktıktan sonra silmek, ıslak mayo/bikini veya ıslak egzersiz kıyafetlerini değiştirmek, önden arkaya silmek, vajina ile temastan önce elleri yıkamak (örneğin tampon takmadan önce veya hijyenik ped değişimi) mikropların aktarılmasını önler.

Resat Alagiali

Content missing